Sohbet Programlarının Atası: mIRC ve mIRC Komutları


Khaled Mardam  tarafından geliştirilen mIRC, IRC sunucularına bağlanarak sohbet etme olanağı sunan bir istemci programıdır. IRC ise “İnternet Aktarmalı Sohbet” (Internet Relay Chat) anlamına gelen, sadece yazı tabanlı iletişim imkânı sunan internet tabanlı bir protokol adıdır. IRC, sohbet programlarının atası olarak kabul edilmektedir.

IRC Sunucularına Bağlanma

IRC sunucularına, geliştirilen programlar aracılığıyla bağlanılabilmektedir. Bu programlar arasında yer alan mIRC en yaygın kullanılan, en popüler olan programdır.

mIRC’a Komut Ekleme

mIRC, kullanıcılara kod yazma ortamı da sunarak kendi içinde mevcut olan komutlara ek komutlar geliştirilmesine, ek komutlar ile mevcut komutların daha kolay yorumlanmasına olanak tanımaktadır. Geliştirilen yeni komutların ayrı yeni bir menü içerisinde toplanması mümkündür. mIRC komutları, toplu halde bir arada bulunan ve mIRC kodlama kuralları gözetilerek geliştirilmiş kod bloklarıdır. mIRC komutları sayesinde komutlar ile uğraşılmasına gerek kalmaksızın menülerin kullanımıyla sohbet ortamına katılmak mümkün olmaktadır.

Yeni Nesil Sosyal İletişim Araçlarının Atası: mIRC

Mobil cihazların kullanımının yaygınlaşması ve internet altyapısının iyileşmesi süreçlerinin ardından mobil cihazlar üzerinde çalışan ve anlık mesajlaşma imkânı sunan uygulamalar, temel olarak mIRC mantığı üzerine kuruludur. Kullanımı oldukça yaygınlaşmış olan yeni nesil uygulamalar, mIRC’nin önüne geçmiş gibi bir algı oluşmuş olsa da aslında mIRC her zaman kullanılacak iletişim aracı ve tüm iletişim araçlarının atası konumunda kalmaya devam edecektir. mIRC ortamında kullanıcılar, yeni nesil uygulamalardaki kullanıcılara kıyasla daha gizlidir ve daha gizemlidir. mIRC ortamı bu gizliliğin de getirdiği bir sonuç olarak daha özgür bir ortam sunmaktadır. mIRC ortamlarındaki bilgi güvenliği de yeni nesil uygulamalara kıyasla daha yüksektir.

sohbete giriş

Etiketler :
, ,

1 Yorum “Sohbet Programlarının Atası: mIRC ve mIRC Komutları
  1. Ersin dedi ki:

    tamamda güzel kardeşim mirc komutlarla alakalı da bir bilgi yazsaydınız ya, daha güzel olmazmıydı. Genede teşekkürler güzel bir mirc konutları hakkında makale olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


sohbet sohbet odaları omegla sohbet sohbet sitesi omegla omegla sohbet