Şahika Ercümen Biyografi


16 Ocak 1985 Çanakkale doğumlu olan Şahika Ercümen, su altı hokeyi oyuncusu ve serbest dalışçı. Türkiye de serbest dalış da rekor kendisine ait. Başkent üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olan Ercümen halen Başkent Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olarak öğrenime devam etmektedir.

Şahika Ercümen’in Dereceleri

2006 yılında İspanya’nın Tenerife kentinde Serbest Dalış Şampiyonası düzenlenmiş ve Şahika burada Türkiye rekorunu kırmıştır. 26-27 Mayıs 2007 tarihlerinde Ankara Ortadoğu Teknik üniversitesi kapalı yüzme havuzunda dinamik apnea yani havuzda yapılan serbest dalış türünde Türkiye Şampiyonası’nda tek nefes ile havuzun içinde 145 metre 35 cm giderek Türkiye rekoruna imza atmıştır.

2008 yılında Türkiye Sualtı Hokeyi Milli Takımı ile Avrupa üçüncülüğü elde etmiştir. Serbest Dalış Avrupa Şampiyonasında sakat olmasına rağmen büyük bir azim göstererek Türkiye’ ye Avrupa dördüncülüğünü getirmiştir. 2010 da Türkiye rekoruna imza atmanın yanında dünya rekoruna en yakın derece olan eksi 65 derecenin de sahibi olmuştur. 2011 yılının 11 Şubat tarihinde Avusturya da düzenlenen rekor denemesinde buzun altında tek nefes ile 110 metre giderek hem erkek hem de kadınlarda Buz Altı Yatay Dalış rekoru sahibi olmuştur. 10 Kasım 2011 yılında Mısır’da da sabit ağırlık ile yapılan dikey dalışta 70 metre giderek yeni bir dünya rekoru sahibi olmuştur. Paletsiz 60 metre dalış rekorunun da sahibidir.

2014 Antalya’nın Kaş bölgesinde palet kullanmadan değişken ağırlık ile 91 metre giderek yine bir dünya rekoruna imza atmıştır. Çanakkale 100. yıl kutlamalarında 24 metre derinlikte buluna İngiliz Gemisine dalarak çelenk bırakmıştır. Şahika Ercümen 2017 yılı Ocak ayında başlayan Survivor yarışmasında ünlüler takımında yarışmaya başlamış ve halen yarışmada bulunmaktadır.

sohbete giriş

Etiketler :
, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


sohbet sohbet odaları omegla sohbet sohbet sitesi omegla omegla sohbet