Mustafa Sandal Kimdir


Mustafa Sandal; 90’ların efsane pop şarkıcıları arasında yer alan, daha sonraları prodüktörlük kimliğini de kariyerine ekleyen müzik sektörü için önemli besteci ve söz yazarlarından birisidir. Eğitimini yurtdışında tamamlayan Sandal; İngilizce, Fransızca ve İtalyanca dillerini konuşabiliyor. 1970 yılında İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde dünyaya gelen Sandal, birçok ünlü isimle aynı projelerde yer almıştır.

Mustafa Sandal Müzik Hayatı

Mustafa Sandal müzik piyasasında yer alan önemli şarkıcılara verdiği besteler ile adını duyurdu.1994 yılında Şahin Özer Müzik etiketiyle yayımlanan Suç Bende isimli ilk stüdyo albümüyle ise yükselen bir satış grafiği yakaladı. Sanatçının, Suç Bende Albümünde yer alan; Bu Kız Beni Görmeli ve Suç Bende şarkıları uzun süre listelerde bir numarada yer aldı. Albümdeki şarkıların tamamında söz yazarı ya da besteci olarak yer alan Sandal’ın ilk albümü kariyerinin başlangıcı için sağlam bir temel oluşturdu. İlk stüdyo albümünün başarısından sonra Türkiye’nin birçok ilinde konser veren Sandal; ilk albümünden 2 yıl sonra ilk müzik şirketi olan Şahin Özer Müzik’ten Gölgede Aynı isimli ikinci stüdyo albümünü yayımladı. Söz ve müziği kendisine ait, albümün çıkış şarkısı Araba ile 40 hafta müzik listelerinde birinci konumda bulunan Sandal için bu albüm kariyerindeki en önemli dönüm noktası olmuştur. Sanatçı daha sonra yayımladığı albümlerde büyük başarılar elde etmiş ancak hiçbirinde Araba şarkısında olduğu gibi istatistiklere ulaşamamıştır. Mustafa Sandal, Avrupa’ya açılma yolunda adımlar atan ilk müzisyenlerden biridir. 1999 yılında Sony Müzik ile anlaşma imzalayan Sandal, Araba isimli şarkısını üç farklı dile çevirerek yeniden düzenlemiştir. Sony Müzik ile anlaşma sonrası sorunlar yaşayan Sandal’ın ilk Avrupa işi ise kısa soluklu olmuştur.

Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde farklı işlere de yönelen Sandal, müzisyen kimliği ile müzik yarışmalarında boy göstermiştir. Mustafa Sandal, evli ve 2 erkek çocuğu babasıdır.

sohbete giriş

Etiketler :
, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


sohbet sohbet odaları omegla sohbet sohbet sitesi omegla omegla sohbet