İlhan Mansız Biyografi


Türk futbolunun yetiştirdiği en büyük yeteneklerden olan İlhan Mansız 10 Ağustos 1975 tarihinde Almanya Kempten de dünyaya geldi. İşçi bir ailenin çocuğu olan İlhan Mansız babasının çalışmak için Eskişehir’in Hamidiye ilçesinden Almanya’ya göç etmesi ile burada dünyaya gelmiştir. Aslen Kırım Tatarı olan İlhan Mansız bir dönem dünya futboluna damga vurmuş son derece yetenekli ve karizmatik bir isimdir.

Almanya Günleri İlk ve Orta Öğrenimini Almanya’da alan İlhan Mansız bir dönem 4 seneliğine Eskişehir’e geri dönse de tekrardan Almanya’nın yolunu tutmak zorunda kalmıştır. 9 yaşında Türkiye’ye gelen İlhan ilkokul ve ortaokul’un birkaç dönemini Eskişehir Hamidiye’de okumuştur. Almanya’ya geri dönmesinden sonra eğitimini burada sürdüren İlhan zaman içerisinde futbola olan tutkusu ile SV Lendsfried takımının alt yapısında futbola başlar. Sonrasında FC Kempten ve Augsburg gibi takımların alt yapılarında forma giyen İlhan Mansız ilk profesyonel deneyimini ise FC Köln takımı ile 19 yaşında yaşar.

Tekrardan Türkiye’ye Dönüş

Köln takımının As takımında oynamaya yeni başlamışken babasının tercihi ile tekrardan Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalan İlhan kısa zaman sonrasında Gençlerbirliği takımı ile sözleşme imzalar. Burada aradığını bulamayan İlhan Münih Türkgücü takımı ile sözleşme imzalayıp Almanya’ya döner. Kısa bir süre sonra yaşadığı maddi sıkıntılar ile tekrardan Türkiye’ye dönmek zorunda kalan futbolcu Kuşadasıspor ile sözleşme imzalar. Burada gösterdiği performans ile 1.lig ekiplerinden Samsunspor’a transfer olan İlhan Mansız başarılı 3 sezonun ardından Beşiktaş’a transfer olur. Saha içi başarısının yanı sıra farklı giyim tarzları ile bir döneme damga vuran İlhan Mansız reklamlarda, dizilerde ve filmlerde de boy gösterir. Beşiktaş ve Milli Takımdaki başarıları onu sürekli göz önünde tutarken yaşadığı sakatlık ile esi performansını kaybeder. Ardından Japonya’nın Vissel Kobe takımına transfer olan Mansız yaşadığı sakatlıklar nedeni ile burada sadece 2 maça çıkabilmiştir. Futbol hayatını Ankaragücü takımında 2005 yılında noktalayan futbolcu sonrasında yaşadığı küçük deneyimlere rağmen futbola bir daha geri dönememiştir.

Milli Takım 38 kere Milli Takım forması giyen forvet bu maçlarda 7 gol atmayı başarmıştır. Attığı en dikkat çekici gol ise 2002 Dünya Kupasında Senegal maçında uzatmalarda attığı Altın Gol’dür. Şu an Buz Pateni Milli Takımında olan İlhan Mansız yaşadığı dizi ve film deneyimlerinin ardından bir yarışma programı olan Survivor’un 2017 ayağında yarışmaktadır.

sohbete giriş

Etiketler :
, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


sohbet sohbet odaları omegla sohbet sohbet sitesi omegla omegla sohbet